С И Н А К С А Р С К О Ч И Т А Њ Е
На празник Пресвете Госпође Владичице Богородице
Ж И В О Н О С Н И И С Т О Ч Н И К
У петак Светле седмице празнујемо обновљење храма Пресвете Госпође наше Богородице званога“Живоносни Источник“. И још се сећамо великих и натприродних чудеса која се догодише у овом храму Мајке Божије.
Првобитно овај храм беше подигао цар Лав Велики којег су звали и Макел. Пошто беше благ и смирен човек, састрадалан и веома милостив, једанпут, пре него што постаде цар нађе се на том месту (на коме је касније подигнут храм) и сусретну једног слепог човека самога који не знађаше куда да иде и поведе га, држећи га за руку. Кад дођоше до места где беше источник (извор), слепац, мучен жеђу, мољаше Лава да га освежи водом. А овај, нашавши се у дубини шуме (јер то место беше обрасло разним дрвећем и густим жбуњем), тражаше воду и пошто је не нађе, врати се назад огорчен. И чу глас свише који казиваше:“ О, Лаве! Не тугуј, јер вода коју тражиш близу тебе је и потруди се да је нађеш.“ А Лав, трудећи се и тражећи много, не нађе је. Опет зачу исти глас као и први пут, како говораше:“Царе Лаве, уђи у унутрашњи део ове густе шуме и узми својим рукама од ове мутне воде, те утоли жеђ слепца и помажи његове помрачене очи. И тако ћеш познати која сам ја што одавно обитавам на овом месту.“Лав поступи како му глас заповеди и истог часа слепац прогледа.
Браћо, уздајте се у Бога
Архимандрит студенички Тихон пише: „Пре неколико дана смо пронашли један важан документ: Беседу Св. Владике Николаја из 1938. године. Беседа је била међу папирима и фотографијама које су биле у актен-ташни покојног оца Јулијана. Ја сам те папире више пута листао, али нисам обраћао пажњу. О. Јово Радосављевић, који је ових дана био код нас и све папире прегледао, одмах ју је запазио.
Беседа је куцана на машини, а неке речи су уписане и дописане руком. По свему судећи, Владика је беседу откуцао када је имао инспирацију, а оставио је празна места да се упише: храм или манастир (где ће беседа бити читана), свети који се слави тога дана (простор за светог је остављен на два места), и година. Св. Владика је дописао потребно, потписао, ударио печат, и опет дописао: „По прочитању оставити у архиву манастира". Судећи по овом натпису, печату и потпису, рекло би се да нема дупликата куцаног текста. Не знамо да ли је ова беседа преписивана и да ли је има у сабраним делима."
У име Оца и Сина и Светога Духа. Данас славимо рођење „највећег између рођених од жена“ (Mт.11,11), највећег човека после Пресвете Богородице. Данас, данас славимо рођење Зоре која је претходила Дану Христовог јављања у овоме свету. Данас славимо рођење Пустињака, детета и човека пустињака, детета које је објавило и показало свету Бога у телу. Он први, он најглавнији Сведок.
Његово рођење ограђено је чудима, чудесном силом Божјом. Чули сте данашње Свето Еванђеље, у коме се описује његово рођење. Рођен од побожних и праведних родитеља, вели се у Светом Еванђељу, који „у свему живљаху по заповестима и уредбама Господњим“ (Лк. 1,6-13). Ето ко су родитељи Светога Јована Крститеља. Свети људи, а Свети су зато што „живе по заповестима и уредбама Господњим“. Његово рођење за њих је шта? Анђео вели: радост – „и теби ће бити радост“, вели Свети Архистратиг Гаврил Пророку Захарији (Лк. 1,14), јављајући му ту вест да ће му се родити син у старим данима његовим. „И биће радост и весеље“… Каква радост, какво весеље, Свети Архистратиже!
Опширније: Беседа преподобног аве Јустина Ћелијског на празник Рођења светог Јована Крститеља
Страна 1 од 2